Tak ten Blesk, prosím.

29. ledna 2017 v 22:33 | -B |  Jen tak k zamyšlení
Krajina v šeru ubíhá za oknem a šestice vzájemně neznámých už pije svůj čaj z čerstvé máty s medem nebo jablečný mošt zdarma, když do kupé opět vejde slečna v růžové košili. "Mohu vám nabídnout ke čtení Mladou frontu DNES, Lidové noviny, Téma nebo Blesk?" Nastane chvilka ticha (nejspíš nikdo nechce být ten první, kdo promluví). "Tak já vás poprosím o Lidové noviny," sdělím stevardce svou volbu, což ostatní cestující zřejmě trochu povzbudí - "Tak ten Blesk, prosím.", řekne starší paní naproti mně. "Já si ho vezmu také," přidá se pán u okna. "Pro mě také Blesk, děkuji." rozhodne se na poslední chvíli muž odhadem jen o pár let starší než já. Náhle se o mě pokouší smích, takže rychle rozsvítím svůj chytrý telefon a předstírám čtení nějaké vtipné zprávy. Vždyť přece víš, že je to nejčtenější deník v Česku, tak co ti na tom přijde tak vtipného, chovej se na veřejnosti jako dospělá, přesvědčuju v duchu sama sebe. Přestanu se blbě usmívat do mobilu. Vlastně je to pravda, není to vtipné. Spíš smutné. Moje novinářské srdce tak trochu poklesne. Ať žije dnešní svět komerčních senzací, jééj.

Ano, jasně, že vím, že Blesk jsou nejčtenější noviny u nás, jen tomu prostě nerozumím. Není snad všeobecně známé, že je to jen spousta lží, pomluv a přehánění, něco, čemu se nedá věřit, tak proč to potom denně čte čtvrt milionu lidí? Proč chtějí číst něco, o čem podvědomě musí vědět, že to není pravda (a nekoupí si potom tedy raději knížku povídek)? Proč všichni potřebují číst o senzacích a skandálech, prohlížet si obrovské červené a žluté titulky, ještě větší ponižující fotografie celebrit, a koho tentokrát hodnotí módní policie?
Možná proto, že vlastně moc číst nemusí, ono tam toho textu zase tolik nebude - a kdo dneska ještě vážně čte. Bulvár je jedoduchý, povrchní, nenáročný... Čteme Blesk a sledujeme Televizní noviny, abychom se dozvěděli jaké mají v Troji nejnovější zvířátko a poslechli si pěknou dramatickou hudbu ke krimireportáži, protože je to jednoduché, nenáročné a zajímavé. A já bych se možná měla smířit s tím, že právě v tomto může být (i když doufám, že nebude) moje budoucnost coby studentky žurnalistiky. Netvrdím, a nechci, aby to tak vyznělo, že redaktoři Blesku nebo lidi z Novy jsou hloupí, neumí dělat svou práci a jsou nějakou podřadnou skupinou, samým dnem všech novinářů. Dělají prostě to, co lidi číst nebo sledovat chtějí. A právě to, že chtějí do očí bijící lži, je to, co mi na tom přijde smutné. Asi jsem až moc idealistka :).
Já ale nechci, aby přestal existovat bulvár. Ve všech zemích vždycky byli a budou tihle senzacechtiví čtenáři, tak prosím, jen se mi nelíbí, že je to u nás většina společnosti (která vůbec noviny čte). Na přednášce O neutralitě médií řekl šéfredaktor Respektu Erik Tabery myšlenku, která mě hodně zaujala. Problém je v tom, že nám v Česku chybí nějaký obecně uznávaný standard, jako je v Británii The Times. Něco, co by si lidé koupili jako záruku kvality. Nic takového prostě nemáme. A tak čteme Blesk. Ale třeba se to jednou změní.
Mějte se krásně, a nevěřte komerčním lžím :).
-B
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama